W dniach 2-3 IV 2019 roku we Wrocławiu odbyły się warsztaty Grupy Roboczej G2 „Powódź” Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem. Wydarzenie poświęcone było głównie tematyce wstępnej oceny ryzyka powodziowego oraz aktualizacji map zagrożenia i ryzyka powodziowego na Międzynarodowym Obszarze Dorzecza Odry.
Udział w nich wzięło ponad 50 osób, wśród nich przedstawiciele Grupy Roboczej G2 „Powódź” MKOOpZ, instytucji zajmujących się szeroko rozumianą gospodarką wodną w dorzeczu Odry z Polski, Niemiec oraz Republiki Czeskiej, jak również eksperci krajowi.
Pierwszego dnia prelegenci zaprezentowali wyniki prac związanych z aktualizacją wstępnej oceny ryzyka powodziowego zarówno dla MODO jak i w poszczególnych krajach dorzecza Odry. W dalszej części uczestnicy mieli okazję zapoznania się z projektem RAINMAN, którego celem jest zintegrowane zarządzanie w przypadku wystąpienia ekstremalnych opadów deszczu, które jako aktualne zagrożenie środowiskowe związane są ze zmianami klimatu. Na zakończenie zaprezentowana została usługa zarządzania kryzysowego Copernicus, która została utworzona w celu wsparcia działań z zakresu ochrony środowiska, ochrony ludności i bezpieczeństwa.
Drugi dzień poświęcony został aktualizacji map zagrożenia i ryzyka powodziowego oraz problematyce dyrektywy INSPIRE. Zaprezentowany został również postęp prac w ramach tworzenia wspólnego modelu hydraulicznego Nysy Łużyckiej. Całość podsumowały wystąpienia odnoszące się do zagadnienia zarządzania ryzykiem suszy w dorzeczu Odry oraz bilansu wodnego i prognoz sezonowych.
Serdecznie dziękujemy prelegentom za interesujące referaty, moderatorom za prowadzenie poszczególnych bloków tematycznych oraz dyskusji podsumowującej prezentowane zagadnienia, a wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w dyskusjach.
Poniżej udostępniamy Państwu prezentacje, które zostały wygłoszone w trakcie warsztatów, wraz z fotorelacją z wydarzenia.
Dziękujemy serdecznie!
Sekretariat MKOOpZ