We wstępie prowadzący nawiązał do ukończonych w marcu tego roku prac nad aktualizacją Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) na MODO. Celem przeprowadzonej aktualizacji było wyznaczenie obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz opracowanie dla tych obszarów zaktualizowanych map zagrożenia i ryzyka powodziowego.
Pierwszy referat o „Aktualizacji Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla MODO”, przygotowany przez panią Monikę Mesjasz, przedstawił pan Robert Żurawski. W referacie omówiono przebieg poszczególnych etapów prac nad aktualizacją międzynarodowego PZRP dla MODO.
W kolejnym referacie „Ocena postępu osiągnięcia celów - doświadczenia krajów związkowych położonych w dorzeczu Odry” jej autor, pan Janek Dreibrodt, zaprezentował metodologię oceny postępów w zarządzaniu ryzykiem powodziowym stosowaną we wszystkich dorzeczach na terenie Niemiec, a opracowaną w ramach pracy grupy roboczej LAWA.
Referat na temat „Oceny postępów w osiąganiu celów planów zarządzania ryzykiem powodziowym w Republice Czeskiej” wygłosiła pani Pavla Štěpánková, która opisała, w jaki sposób PZRP przyczynił się do lepszego zarządzania ryzykiem powodziowym w dorzeczu Odry na terenie Republiki Czeskiej.
Po zakończeniu pierwszego bloku referatów miała miejsce runda pytań i odpowiedzi, podczas której prelegenci odpowiadali na pytania zadane na czacie przez uczestników konferencji oraz moderatora. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. metodologia oceny postępów w zarządzaniu ryzykiem powodziowym, retencja i jej rodzaje jako element redukujący zagrożenie powodziowe zidentyfikowane na danym obszarze.
W drugim bloku pan Robert Żurawski zaprezentował w swoim wystąpieniu „Przykładowe działania redukujące ryzyko powodziowe na MODO”. Autor przedstawił przykładowe prace jakie zostały wykonane przez Polskę na MODO z uwzględnieniem prac utrzymaniowych i akcji lodołamania.
Następnie członkowie zespołu roboczego ds. modelowania, pracujący w ramach Grupy Roboczej G2 „Powódź”, w składzie pan Robert Banasiak oraz pan Stefan Jentsch, zaprezentowali „Koncepcję opracowania wspólnego Modelu hydraulicznego dla Nysy Łużyckiej”. Referat spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczestników konferencji.
Na koniec pani Aleksandra Seliga-Piórkowska podsumowała „Proces konsultacji społecznych PZPR na MODO (przebieg, wyniki z 1. i 2. cyklu planistycznego)”, porównując zaangażowanie społeczne w obu cyklach aktualizacji PZRP.
Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zgłaszania uwag do prezentowanego planu w czasie przeznaczonym na dyskusję. W związku z ograniczonym czasem część odpowiedzi na pytania i uwagi udzielona została drogą mailową, bezpośrednio do autora danego pytania.
Zgłoszone pytania dotyczyły głównie samego dokumentu aktualizacji PZRP oraz działań i inwestycji prowadzonych przez strony w ramach ochrony przeciwpowodziowej. Szczególne zainteresowanie wzbudziło polsko-niemieckie modelowanie dotyczące pilotażowego odcinka Nysy Łużyckiej, które wymaga długotrwałego zaangażowania obu stron. Model ten będzie wykorzystywany w kolejnych cyklach planistycznych.