Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem (MKOOpZ) z wielkim niepokojem i uwagą śledzi katastrofę ekologiczną na Odrze, która spowodowała masowe śnięcie ryb. W związku z tym zdarzeniem do Sekretariatu MKOOpZ kierowanych jest obecnie wiele zapytań.
MKOOpZ pełni głównie rolę koordynacyjną w zakresie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi (Polska, Niemcy, Czechy) i od wielu lat opracowuje liczne dokumenty strategiczne, których celem jest m.in. zapobieganie oraz nieustanne obniżanie zanieczyszczenia Odry, Zalewu Szczecińskiego oraz Morza Bałtyckiego substancjami szkodliwymi.
Obecnie w związku z katastrofą ekologiczną trwa intensywna współpraca zarówno na poziomie Przewodniczących Delegacji MKOOpZ i Przewodniczącego MKOOpZ, jak i w ramach Grupy Roboczej G3 „Zanieczyszczenia awaryjne” MKOOpZ. Ponadto Przewodniczący Polskiej i Niemieckiej Delegacji oraz Sekretariat MKOOpZ są w stałym kontakcie z właściwymi urzędami i instytucjami krajowymi zajmującymi się tym zdarzeniem.
W ramach nadzwyczajnej narady Grupy Roboczej G3 „Zanieczyszczenia awaryjne” MKOOpZ w dniu 18 sierpnia 2022 r. omówiono w szczególności przebieg tej katastrofy, a także wytyczne dotyczące dróg przekazywania meldunków w takich przypadkach, które zawarte są w Międzynarodowym Planie Ostrzegawczo-Alarmowym dla Odry.
O dalszych pracach będziemy informować na naszej stronie internetowej.
Daniel Pokorný
Przewodniczący MKOOpZ